Diesel na LPG

Jeszcze do niedawna montaż instalacji gazowe do diesla mógł mieć miejsce jedynie w żartach. Obecnie większość znanych producentów instalacji gazowych posiada również zestawy do adaptacji na LPG silników diesla.Jak działa LPG w dieslu?

Diesel z instalacją gazową nie jeździ tylko i wyłącznie na gazie. LPG nie posiada wystarczających możliwości samozapłonu pod ciśnieniem jak się to dzieje w przypadku oleju napędowego. Stąd też za sam zapłon mieszkanki nadal odpowiedzialny jest olej napędowy i jest on podawany w każdym cyklu pracy silnika.

Stosunek zużycia LPG do zużycia oleju napędowego jest tym lepszy (większe zaangażowanie tańszego gazu) i większe jest obciążenie silnika. Na biegu jałowym więc oszczędności związane z taką instalacją gazową są praktycznie żadne a podczas górskiej z przyczepą gdzie wykorzystujemy prawie całą moc silnika jazdy całkiem spore.

Zużycie gazu i ON w gazodieslu

Wg testów AC STAG testowana Toyota Hilux z instalacją STAG Diesel, która przed zagazowaniem zużywała 9,5 litra ON po adaptacji do zasilania LPG pobiera 6,6 litra ON oraz 3,8 litra LPG.

LPG w dieslu jako tuning

Instalacja gazowa w dieslu umożliwia zwiększenie jego osiągów: głównie zwiększenie ilości momentu obrotowego w dolnych partiach obrotów.

Zastosowanie LPG w dieslu

LPG opłaca się zakładać głównie do ciężarówek, które pokonują dalekie trasy i przewożą ciężkie ładunki a więc procentowe obciążenie ich silników jest wysokie.

One comment on “Diesel na LPG

  1. Jezdze jako kierowca zawodowy autobusem z instalacja Solaris Diesel Dual Fuel. Czuc naprawde zwiekszona elastycznosc i to glowna zaleta. To jest instalacja Diesel+CNG i pali pol na pol. Niestety przy Diesel+LPG proporcje zuzycia gaz/diesel nie sa tak korzystne choc nie wiem dokladnie z czego to wynika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

÷ pięć = jeden