ZF 9HP

ZF9HP to pierwsza na świecie 9-biegowa automatyczna skrzynia biegów do aut osobowych. Produkowana przez  ZF Friedrichshafen AG w fabryce w Gray Court w Południowej Karolinie w USA od 2013 roku.

ZF 9HP występuje w dwóch wersjach:

  • 9HP28 do 280 Nm
  • 9HP48 do 480 Nm

Zakres przełożeń tej przekładni wynosi 982 %, czyli prawie 1000 procent! Oznacza to, że jeśli na 1-ce przy danej prędkości silnik osiągałby 6500 obrotów na minutę na ostatnim, 9-tym biegu byłoby to zaledwie 660 obrotów – silnik praktycznie by gasł.

Obecne wersje 9HP są przystosowane do napędu przedniego oraz 4×4.

Skrzynia ta obsługuje system Start&Stop bez dodatkowej pompy hydraulicznej, jest również kompatybilna z samochodami hybrydowymi.

Występowanie

Skrzynia ta występuje również w samochodach niższej klasy jak Fiat 500X, jednak tylko w zestawieniu z topową jednostką napędową wysokoprężną: 2.0 litry 140 KM diesel; oraz topowym benzynowym silnikiem MultiAir2 o pojemności 2.4 litra. W tym modelu Fiata występuje ona pod nazwą PRNDLTronic.

W ZF 9HP są również wyposażone niektóre Fiaty Doblò.

9 biegów testowane nie w najwyższej klasie aut

Ciekawostką jest, że w chwili obecnej, z uwagi na to że 9HP nie występuje w topowych samochodach: np. marki BMW. Więcej biegów posiadają mniejsze auta klasy mini-SUV niż duże limuzyny, które do tej pory korzystają ze starszej konstrukcji: 8 biegowej 8HP. Zawsze sytuacja wyglądała odwrotnie. To duże limuzyny były poligonem testowym dla nowatorskich rozwiązań technologicznych.

Być może ZF wraz z Fiatem zdecydował się na taki krok z uwagi na pojawianie się informacji o konstruowaniu przez Hyundaia 10 biegowego automatu. Ewentualna porażka w wyżej klasie premium kosztowałaby go znacznie drożej niż porażka w niższym segmencie.

Duża rozpiętość skrzyni zamiast reduktora

Duża ilość przełożeń i ich szeroka rozpiętość w samochodach typu Fiat 500X ma sens z uwagi na emulację w pewien sposób braku reduktora w tym modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− cztery = 4