Ile więcej pali samochód na gazie?

Znając zużycie paliwa na benzynie łatwo można obliczyć spalanie samochodu na gazie. Powinno być ono procentowo wyższe. O ile?

Zimowy gaz gorszy od letniego

LPG ma kaloryczność około 23% mniejszą od benzyny 95 oktanowej dla gazu letniego i 29 % mniejszą od gazu zimowego. Z tego względu wzrost zużycia paliwa w zależności od pory powinien wynosić maksymalnie 23-29%. Dlaczego maksymalnie? Gaz dokładniej miesza się z powietrzem niż benzyna i jego spalanie jest bardziej optymalne.

W aucie na benzynę 98 oktanów różnica mniejsza

Jeśli mamy samochód przystosowany do spalania benzyny 98 i wyposażony w czujnik spalania stukowego procentowy wzrost zużycia gazu będzie odpowiednio mniejszy. Taki samochód przystosowany jest do spalania paliwa 98 oktanowego a na benzynie 95 jeździ tylko jako na paliwie zastępczym. Jeśli producent zaleca więc benzynę 98 oktanów do naszego auta wzrost zużycia paliwa na gazie powinien zmniejszyć się o około 2%. Dzieje się tak dlatego, że benzyna 98 oktanowa ma około 2% mniejszą kaloryczność niż 95 oktanowa. Gaz nadaje się więc idealnie do nowszych samochodów a jego wartość oktanowa jest bliższa 98, bo nawet wyższa niż 98 oktanów!

2 comments on “Ile więcej pali samochód na gazie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia osiem ÷ czternaście =