Samochód, który lata – Aeromobil 3.0

Słowacka firma Aeromobil zaprezentowała właśnie Aeromobil 3.0, czyli kolejną wersję samochodu, który lata, a biorąc raczej pod uwagę cechy tego pojazdu to jest to samolot, który jeździ.

Aeromobil 3.0 - do jazdy po lądzie skrzydła się składają, fot. producent
Aeromobil 3.0 – do jazdy po lądzie skrzydła się składają, fot. producent www.aeromobil.com

Dlaczego, przynajmniej w naszej opinii to raczej samolot, który jeździ po drogach a nie samochód, który lata? Przeanalizujmy kilka podstawowych cech. Przed tym jednak ważna informacja: pojazd jest dwuosobowy.

  1. Szerokość – 2,24 m
    Wymiary zewnętrzne, po złożeniu skrzydeł jego szerokość nadal wynosi aż 224 cm. To bardzo dużo. Najszersze limuzyny, jak Jaguar XJ Mark IV osiągają zaledwie 190 cm. Z taką szerokością bliżej mu do miejskiego autobusu (np. Solaris Urbino 18 ma 255 cm szerokości) niż do typowego auta (np. Ford Focus III 182 cm szerokości).
  2. Długość – 6 metrów
    Pojazd – nieważne czy z rozłożonymi czy ze złożonymi skrzydłami mierzy aż 6 metrów! Jak na dwuosobowy samochód to bardzo dużo… tym bardziej, że nie mówimy tu o supersamochodzie jak Lamborghini Aventador, które mierzy „zaledwie” 4,78 m gdyż na lądzie pojazd ten rozwija zaledwie 160 km/h
  3. Typowo lotniczy silnik Rotax 912
    Jest to silnik o położonym wysoko niskim momencie obrotowym przystosowany do ciągłej pracy z mocą bliską mocy maksymalnej a kompletnie nie przystosowany do pracy praktycznie bez obciążenia (np. ruch miejski). Z tego też względu zużycie paliwa na lądzie nie jest niskie (8 l /100 km) biorąc pod uwagę, że pojazd waży zaledwie 450 kg

Reasumując, jest to raczej jeżdżący samolot a nie latający samochód. Niemniej jednak kto mając taki hybrydowy pojazdy wybrałby jazdę po drodze zamiast wygodnego lotu? Dlatego pojazd ma jak najbardziej sens, ale tylko wtedy gdy większość dystansu pokonuje na długich trasach.

Droższy niż mały samolot i samochód razem

Nieoficjalnie mówi się o cenie około 1 mln złotych. To wysoka cena biorąc pod uwagę, że już za około 1/3 z tej kwoty możemy kupić samolot ultralekki, który będzie oferował podobne właściwości w powietrzu.

2 comments on “Samochód, który lata – Aeromobil 3.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 × jeden =