Ile pali helikopter?

Bardzo często widząc przelatujący śmigłowiec zastanawiamy się: ile to pali paliwa? Niestety, bardzo dużo.Zużycie paliwa lekkiego śmigłowca (masa własna 1460 kg), jak np. Eurocopter EC135 często stosowanego jako śmigłowiec ratunkowy wynosi około 220 litrów na godzinę lotu!

Zawis czy lot, zużycie paliwa takie samo

Na zużycie paliwa w śmigłowcu nie ma znaczenia czy znajduje się w on w zawisie czy lata. Co więcej, śmigłowiec pali bardzo podobnie, licząc zużycie paliwa na godzinę lecąc 50 km/h jak i 150 km/h i 200 km/h. Ekonomiczna prędkość śmigłowca jest więc prędkością dość wysoką. Praktycznie do prędkości przelotowej występuje spadek zużycie paliwa.

Jak często trzeba tankować helikopter?

Pojemność zbiornika paliwa ww śmigłowca wynosi około 700 litrów. Jak łatwo policzyć wystarcza to na trochę ponad 3 godziny lotu. Oznacza to zasięg ww. śmigłowca na poziomie trochę ponad 600 km, gdyż jego prędkość przelotowa wynosi 254 km.

Dlaczego tak dużo pali?

Śmigłowce są bardzo paliwożernymi lotniczymi środkami transportu. Wysokie zużycie paliwa wynika z konieczności podtrzymywania wysokości poprzez obroty rotora. W samolocie wysokość w powietrzu jest utrzymywana poprzez siłę nośną skrzydeł, siłę która występuje niejako przy okazji lotu. W śmigłowcu również to zjawisko występuje, jednak lecący z dużą prędkością śmigłowiec nie jest opływowy jak samolot względem osi po której się porusza stąd gigantyczne zużycie paliwa. Innymi słowy: śmigłowiec będąc w zawisie spala ogromne ilości by nie runąć na ziemię a gdy leci szybko konsumuje również dużo paliwa by pokonać ogromne opory aerodynamiczne. Tak czy inaczej, zużycie paliwa jest potężne.

Kosztowny ale niezastąpiony

Przy zużyciu paliwa 220 l/h i prędkości 250 km/h zużycie paliwa nadal wynosi aż 88 litrów na 100 km. To bardzo zużycie paliwa biorąc pod uwagę możliwość transportu zaledwie 8 osób. Gdyby wszyscy 8 pasażerowie „zrzucili się” na podróż śmigłowcem z Warszawy do Szczecina każdy z nich musiałby zapłacić 250 zł za paliwo do helikoptera w jedną stronę. To jeszcze nie wygląda tak źle. Ale helikoptery często stosowane w akcjach ratunkowych, gdzie przez 3h pracy wypalają paliwo za aż 3500 zł. Warto o tym pomyśleć wybierając się w góry, w miejsce gdzie najprawdopodobniej nie uda się nam wrócić samodzielnie i będziemy chcieli potem wzywać śmigłowiec GOPR…

9 comments on “Ile pali helikopter?

 1. To dlatego jak są w PL poszukiwania zaginionych to śmigłowiec zaraz po starcie gdzieś ląduje, spuszczają paliwo a potem wracają za 2h, że niby cała akcja wykonana…

  W Norwegii średnio ludzie zarabiają 15 000 zł / miesiąc dlatego tu zużycie paliwa helikoptera nie robi aż tak wielkiego zdziwienia jak w POlsce.

  • Skoro tak piszesz o polskich sluzbach ratunkowych,masz teorie i oskarzasz,ze ratownicy powietrzni tylko sie rozgladaja gdzie wyladowac zeby szybko sprzedac paliwo to masz już pozew do sadu i Norwegia cie nie wybroni!
   J

   • Nic by nie wysadziło. Ciśnienie w butli podczas normalnej pracy to 5 bar – atmosferyczne 1 bar. Czyli 1 bar różnicy w tę czy tamtą nic by nie zmienił. Jedyny problem to masa zbiorników paliwa, musiałyby być jakieś kompozytowe. Typowy śmigłowiec jak PZL W-3/W-3A Sokół zbiorniki 500 litrów. Gdyby miały być na LPG to jest 600 litrów LPG, czyli pojemność nominalna 800 litrów. 800 litrów to raz że dość spora objętość (a benzyny wystarczy 500 litrów) to jeszcze i masa samego zbiornika. Butla 60 litrów to 30 kg wagi to by 800 litrów musiało ważyć 400 kg.

 2. Mówią że godzina pracy śmigłowca to 5000 zł, to by się zgadzało skoro samo paliwo kosztuje ponad 1000 zł. Z drugiej strony co to jest 5000 zł jeśli raz w życiu trzeba lecieć po podatnika, który płaci 20000 zł rocznie podatku???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × = 15