Droga hamowania motocykla

Na drogach (niestety) często widujemy ścigacze, które na prostych odcinkach osiągają prędkości grubo ponad 150 km/h, nawet w terenie zabudowanym… właściciele tych motocykli myślą, że skoro ich motocykl ma z przodu potężne tarcze hamulcowe to zatrzyma się bardzo szybko. Nic bardziej mylnego!Ogromne, wentylowane tarcze hamulcowe zapobiegają jedynie przegrzaniu hamulców. Do przegrzania może dojść podczas wielokrotnego hamowania z dużej prędkości. W hamowaniu jednokrotnym nie pomagają. Niestety motocykle, nawet te sportowe hamują gorzej niż samochody.

Droga hamowania współczesnego motocykla, nawet tego sportowego wynosi około 40 metrów. W samochodach jest to wynik dobry… wśród aut miejskich. Co gorsze, początkujący kierowca motocykla hamuje o wiele gorzej niż sportowiec. Początkujący motocyklista na wyhamowanie ze 100 km/h potrzebuje nawet 60 – 70 metrów, podczas gdy początkujący kierowca samochodu wciska pedał do oporu i zatrzymuje się na odcinku poniżej 40 metrów!

Technika hamowania… wiatrem

Podczas hamowania motocyklem z dużych prędkości, warto wykorzystać opór powietrza. Prostując ręce uzyskujemy dodatkowy opór powietrza, który pomaga nam wyhamować.

4 comments on “Droga hamowania motocykla

  1. Niestety nie tylko droga hamowania motocykla nie jest niska. Trudno jest również wykonać manewr omijania motocyklem. Niedawno niestety się o tym przekonałem gdy wyjechał mi samochód. W sytuacji gdzie bez problemu autem po prostu bym skręcił na sąsiedni pas ciężkim 150 kg motocyklem nie dałem rady tak szybko wykonać manewru bo najpierw trzeba wykonać przeciwskręt. Wyrobiłem się 20 cm od tyłu samochodu, który mi wyjechał. I dziwcie się że śmiertelnych wypadków motocyklistów jest tak wiele 🙁

  2. Na suchej nawierzchni w temp. powietrza ok 20 st. C kierowca sportowego motocykla z dwuletnim doświadczeniem (amator) wyhamowuje ze 100km/h do 0 na odcinku 25-27m.

    Pozdrawiam

  3. Tak to prawda jesteś tylko amatorem. Zyczę abys nigdy nie musiał wykonac pełnego
    hamowania od 100 km/h.

  4. W przypadku motocykli droga hamowania zależy całkowicie od WAGI POJAZDU. Crossowy motocykl o wadze 80kg hamuje praktycznie miejscu. Dlatego taki motocykl „po mieście” wyprzedzi w wyścigach każdy inny motocykl dowolnej pojemnośći.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześćdziesiąt pięć + = siedemdziesiąt jeden