Nastąpi wielki powrót dwusuwów w motocyklach niskich pojemności?

Kupujący skuter czy motocykl o pojemności 50 ccm3 lub odrobinę większej zawsze mieli twardy orzech do zgryzienia. Albo osiągi w silniku dwusuwowym albo niskie spalanie w czterotakcie. Różnica w osiągach silnika 2T i 4T przy pojemności 50 ccm3 jest ogromna. Ten pierwszy osiąga bez problemu moc 8 KM podczas gdy ten drugi rzadko kiedy osiąga 5 KM. Niestety jeśli mowa o zużyciu paliwa to ten pierwszy spala nawet 4 litry na 100 km a ten drugi około 2-3 litry. Zużycie paliwa 4 l / 100 km w małym skuterze miejskim w dzisiejszych czasach jest niedopuszczalne – tyle przecież zużywają oszczędne miejskie samochody.

DiTech – połączenie zalet 2T i 4T

Na początku tego tysiąclecia włoski lider w produkcji motocykli Aprilia wypuścił na rynek skuter Aprilia SR 50 DiTech. Posiadał on silnik dwusuwowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania pojazd posiadał osiągi typowe dla 2T a zużycie paliwa wynosiło dokładnie tyle co w skuterach 4T.

Bezpośredni wtrysk paliwa eliminował główną wadę silników 2T: mieszanka była podawana bezpośrednio do komory spalania dzięki temu wyeliminowano mieszanie się spalonej i świeżej mieszanki. W starych dwusuwach część „świeżej mieszanki” ląduje… prosto w wydechu. Dlatego ich zużycie paliwa jest wysokie.

DiTech uchodził jednak za silnik awaryjny. Dlaczego? Wtryski bezpośrednie, czyli takie które mogą pracować w komorze spalania były w owych czasach niedopracowane.

TSI, TFSI, GDI… mają też bezpośredni wtrysk

W dzisiejszych czasach wtrysk bezpośredni jest coraz bardziej dopracowywany przez producentów. Posiada go już wiele seryjnych samochodów. Ba, w wielu modelach aut nie ma silnika, który go nie posiada.

Wielki powrót 2T?

Jeśli wtrysk bezpośredni stanie się tani czekają nas tanie dwusuwowe skutery i motocykle małej pojemności a być może nawet najmniejsze miejskie skutery będą napędzane bardzo małymi (30 ccm3?) silnikami, gdyż taka pojemność spokojnie wystarczy, by napędzić pojazd który wg prawa ma być motorowerem.

 

4 comments on “Nastąpi wielki powrót dwusuwów w motocyklach niskich pojemności?

    • Auta elektryczne jeszcze długo nie zyskają na popularności bo akumulatory są drogie, nieekologiczne i ciężkie. Jedyna „nadzieja”, że byłaby jakaś wojna w Afryce wtedy ropa zdrożeje i świat przejdzie na elektryczne.

  1. Jestem twórcą dwusuwowego silnika „pulsacyjnego”. Silnik ten nie wymaga wstępnego sprężania świeżego ładunku. Wymiana ładunku następuje pod wpływem podciśnienia wytworzonego bezpośrednio energią spalin opuszczających cylinder. Spaliny wydostają się z cylindra przewodem wydechowym zaopatrzonym w zawór zwrotny, przez co podciśnienie zostaje przechwycone i zużyte do zassania świeżego ładunku. Świeży ładunek jest zasysany bezpośrednio do cylindra z pominięciem skrzyni korbowej. Cylinder nie posiada kanałów przelotowych, a skrzynia korbowa jest oddzielona od części roboczej cylindra pierścieniem olejowym. Silnik może być smarowany olejem ze skrzyni korbowej . Zaletami dwusuwowego silnika „pulsacyjnego” są głównie czystość spalin i wysoka sprawność . Silnik z oknami ssącymi i wylotowymi w dolnej części cylindra, zasilany gazem propan butan został wykonany. Praca silnika potwierdziła słuszność założeń.

    • Silniki z zaworem wylotowym istnieją od dawna, praktycznie każdy crossowy 2T ma taką konstrukcje. Dodatkowo każdy tego typu sportowy motocykl ma „buzzer” czyli specjalną komorę która pozwala odbijać falę dźwiękową i używac jej do „dotłaczania” mieszkanki paliwowo-powietrznej w cylindrze przed ruchem kompresującym. Słuszność pana założeń mogą potwierdzić BADANIA i tylko BADANIA, wykonane przez całkowicie niezależną od Pana jednostkę badawczą.
      Pozdrawiam i przypominam że w silniku spalinowym wewnętrznego spalania gazem roboczym jest …AZOT 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czterdzieści cztery + = 54