Opel ECOTEC 2.0 turbo A20NHT

Silnik 2.0 turbo o mocy 220 KM zapewnia niezłą dynamikę i elastyczność nawet w Oplu Insignia Sports Tourer 4×4. Jednostka posiada łańcuchowy rozrząd i pośredni wtrysk paliwa (idealnie nadaje się więc do LPG). Wydawać by się więc mogło, że będzie trwałą i bezobsługowa. Tak jednak nie jest.

Opel Insignia 2.0 Turbo 220 KM – osiągi i problemy

Pomimo nominalnie podobnego wysilenia do 1.4 ecoFLEX Turbo 140 KM A14NET (103 KM z jednego litra) silnik 2.0 turbo A20NHT (110 KM/l) silnik 2.0 turbo okazuje się mniej trwały niż – wydawać by się mogło – dość wysilony motor 1.4 z niemałej przecież Astry J. Dlaczego?

Awarie

Rozrząd

W wielu egzemplarzach tuż po przekroczeniu 100 000 km dochodzi o awarii łańcuchowego układu rozrządu! Zazwyczaj pęka ślizg co objawia się stukami w okolicach rozrządu a podczas dalszej eksploatacji pojazdu z uszkodzonym ślizgiem dochodzi do awarii rozrządu.

Pęknięcia bloków

O ile w używanym samochodzie rozrząd wystarczyłoby wymienić zaraz po zakupie i cieszyć się eksploatacją to niestety nie będzie tak łatwo z kolejną usterką A20NHT. W silniku tym często dochodzi do pęknięcia aluminiowego bloku silnika. Zazwyczaj pomiędzy 3-4 cylindrem. Objawem pęknięcia bloku są znaczne ubytki płynu chłodniczego. Niestety bloku nie da się naprawić, pospawać. Należy wymienić na nowy – używany, który również może pęknąć.

Opublikowany w Opel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

÷ trzy = 3