Opel Astra J silnik 1.4 turbo opinie

Silnik 1.4 turbo o oznaczeniach A14NET lub A14NEL stosowany mi. w Astrze J cieszy się dość dobrą opinią. Motor posiada łańcuchowy rozrząd, wielopunktowy wtrysk paliwa (idealny do LPG) i osiąga moc 120 KM (A14NEL) albo 140 KM (A14NET).

Spalanie

Średnie zużycie paliwa 1.4 Turbo nie jest zbyt niskie. W Astrze oscyluje w okolicach 8 a nawet 9 litrów. Dlaczego tak dużo? To nie do końca wina jednostki napędowej. Astra J w wersji hatchback waży około 1400 kg! Tu dużo jak na tej klasy samochód.

Skrzynia biegów

Piętą achillesową Astry J 1.4 Turbo jest 6-cio biegowa manualna skrzynia biegów. Jest to Oplowska skrzynia o oznaczeniu M32. Przedwcześnie ulegają w niej awarii łożyska.

Trwałość

Niestety dość duża masa własna Astry, dość dobre wyciszenie powodują że samochody z tymi motorami są eksploatowane dość intensywnie. Problem potęguje 6-cio biegowy manual, który pozwala na podróż ze stosunkowo niskimi obrotami silnika przy niskiej prędkości (poniżej 3000 rpm przy 140 km/h). To prowadzi do przyśpieszonego zużycia silnika.

Motor 1.4 Turbo 140 KM jest więc trwały, ale w okolicach 200 000 km dochodzi do dość znacznego ogólnego jego zużycia. Łańcuchowy rozrząd zaczyna być słyszalny, pogarsza się kultura pracy. Jest to jednostka dość wysilona i trudno oczekiwać by bez trudu i oznak zmęczenia osiągnęła 300 000 km. Samochody z przebiegiem około 100 000 km są jednak jak najbardziej polecane.

Opublikowany w Opel

2 comments on “Opel Astra J silnik 1.4 turbo opinie

  1. Czy warto kupic taki woz z przebiegiem 200 000 km. Maz twierdzi ze nie.

    • Jak chcesz mieć Astrę i całkowity spokój z silnikiem kup 1.6 wolnossący. Jak chcesz 1.4 turbo i nie potrzebujesz dużego auta rozejrzyj się za Bravo: są mniej rozchwytywane i łatwiej kupić ładny ezgzemplarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ dwadzieścia osiem = trzydzieści trzy