Kiedy można używać długich świateł

Większość kierowców nie wie kiedy, zgodnie z prawem możemy używać świateł drogowych, zwanych potoczne długimi (te standardowe światła, które zawsze włączamy nocą to fachowo nazywając światła mijania).

Kiedy można jeździć na długich?

Kodeks drogowy „mówi” tak:

3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie.

Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

  1. pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe – drugi jest obowiązany uczynić to samo;
  2. do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
  3. pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

Co z tego wynika?

Czy można używać świateł długich w terenie zabudowanym?

Oczywiście, że tak! Pod warunkiem, że droga jest nieoświetlona i nie oślepimy innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie.

Jeśli widzimy dwoje ludzi dorosłych nocą bez sensu żebyśmy gasili światła długie na ich widok ponieważ zaraz na ulicę może wybiec ich dziecko!

Skąd przekonanie, że nie możemy jeździć na długich w terenie zabudowanym? Taki przepis istniał kiedyś w Polsce, ale wraz z nowelizacją prawa o ruchu drogowym został wycofany. Zakaz jazdy na długich w terenie zabudowanym obowiązywał do 1997 roku.

Czy musimy wyłączyć długie przed pieszym?

Nie, kodeks drogowy nie zakazuje nawet oślepiania pieszych światłami drogowymi. Jedynie piesi idący w kolumnie (np. pielgrzymki) nie mogą być oślepieni naszymi „długimi”.

Czy musimy wyłączyć długie światła przed rowerzystą?

Tak, ponieważ rowerzysta to kierujący pojazdem, wymieniony w kodeksie.

Czy można świecić światłami długimi na podwórko sąsiadów?

Kodeks drogowy tego nie zabrania. O ile sąsiedzi aktualnie nie jeżdżą na rowerze ani nie prowadzą samochodu: możemy świecić.

4 comments on “Kiedy można używać długich świateł

  1. Super artykuł! Zawsze kłócę się z żoną o długie światła jak jedziemy do domu przez 10 km wiosek, na których jest pełno meneli i ona jedzie 60-70 km/h na światłach krótkich. Sam dwukrotnie miałem tak, że jadę sobie a tu pijany leży na ulicy na światłach krótkich nie do zobaczenia!

    • Większośc facetów nie wie, że SZYBY MYJE SIĘ TAKŻE OD ŚRODKA!!!!!!!!!!!!!!!!

      A co to za prawo, które pozwala oślepić staruszka o kuli idącego po śniegu który złamie zaraz główkę kości udowej co w tym wieku często równoważne ze śmiercią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

80 ÷ dziesięć =