Jaki rower do przeróbki na elektryka

Przerobić na ebike można praktycznie każdy rower. Są jednak pewne cechy roweru, które ułatwiają adaptację na ebike oraz czynią późniejszą jazdę nim wygodniejszą i bezpieczniejszą.

Koła i opony

Pamiętajmy, że ebike posiada wyższą masę. Z tego tytułu powinien być wyposażony w szersze opony. Zalecane wartości obrazuje poniższa tabela.

Rower tradycyjnyE-bike
Rower miejski1,75″1,95″
Rower MTB-XC1,95″2,1″
Rower MTB-Enduro2,35″2,8″

Warto wybrać również koła o jeden rozmiar większe. Czyli jeśli byśmy w „normalnym” rowerze wybrali 26″ dla eBike warto pokusić się o 27,5″. Zamiast 27,5″ wybierzmy 29″. To uczyni jazdę z większymi prędkościami bezpieczniejszą. Dodatkowo łatwiej będzie zamontować zestaw eBike do takiego roweru, gdyż rozstaw piasty tylnej będzie większy niż typowe 135 mm.

Hamulce

Większa masa roweru to rodzi również konieczność zastosowania wydajniejszych hamulców. Jest to szczególnie ważne w przypadku jeśli planujemy rozwijać prędkości ponad 25 km/h.

Warto również nauczyć się prawidłowej techniki hamowania, jeśli podczas jazdy rowerem hamujemy głównie tyłem: nauczmy się hamować przodem (wielu rowerzystów nie potrafi).

Rama / amortyzator

Wybierając rower powinniśmy wybrać taki, który posiada odpowiedni zapas nośności ramy oraz amortyzatora. Jeśli amortyzator „dobija” przez zamontowaniem zestawu – nie jest dobrym pomysłem przeróbka takiego roweru na ebike.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 67 = sześćdziesiąt osiem