Pojemność akumulatorów w samochodzie elektrycznym

Pojemność akumulatorów w samochodach elektrycznych wyrażamy w kWh, czyli kilowatogodzinach. Jest to ta sama jednostka, w której jesteśmy rozliczani z dostawcą energii elektrycznej za zużycie prądu. Jedna kilowatogodzina odpowiada mocy 1 kilowata wykonywanej przez godzinę.

Ile samochód elektryczny zużywa prądu?

Niewielkie auta elektryczne – jak np. BMW i3 pierwszej generacji – zużywają 10 – 15 kWh na 100 km. Ale BMW i3 jest stosunkowo lekkie: masa w okolicach 1300 kg. Niska masa własna wynika ze stosunkowo niewielkiej pojemności akumulatorów. Wspomniane BMW posiada ogniwa o pojemności zaledwie 18,8 kWh. To oznacza niski zasięg, na poziomie 120 – 150 km.

Niestety akumulatory są bardzo ciężkie. Tesla Model S 100W posiada akumulatory o pojemności aż 100 kWh, ale waży przy tym 2250 kg!

Pojemność akumulatorów w aucie elektrycznym a pojemność akumulatorów kwasowo-ołowiowych

Duży akumulator kwasowo-ołowiowy o pojemności 85 Ah posiada pojemność około 1 kWh. Masa takiego akumulatora to około 20 kg. Gdyby zbudować z takich akumulatorów pakiet akumulatorów do BMW i3 musiałby on ważyć 400 kg. Stosowane jednak w samochodach elektrycznym akumulatory litowo-jonowowe są jednak znacznie lżejsze. Teoretycznie mogą ona ważyć nawet 8 razy mniej niż kwasowo-ołowiowe. Problemem jednak pozostają ich obudowy: akumulator samochodu elektrycznego gromadzi olbrzymią energię i jego obudowa musi być mocna by nie doszło do pożaru w razie wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− siedem = 3