Dlaczego hybrydy palą mało w mieście?

Przeciętny samochód z silnikiem benzynowym w cyklu miejskim zużywa wiele paliwa ponieważ jego silnik przez większość czasu pracuje nieobciążony. Podczas spokojnego toczenia się do świateł, jazdy z niewielką prędkością i stania w korku każdy silnik spalinowy – jeśli tylko jest włączony – pobiera trochę więcej paliwa niż na biegu jałowym.

Zużycie paliwa na tzw. biegu jałowym przez godzinę w nowoczesnym silniku o pojemności 1.4 to około 0,7 litra / h. Wydaje się niewiele, ale warto wspomnieć iż w ruchu miejskim średnio poruszamy się ze średnią efektywną prędkością rzędu 20 km/h! Oznacza to, że średnia ze zużycia paliwa z odcinków, w których silnik praktycznie nie pracuje wynosi około 3,5 l/100 km. Oczywiście do zużycia paliwa w cyklu miejskim musimy doliczyć również zużycie paliwa podczas normalnego obciążenia silnika.

Samochód hybrydowy stojąc w korku ma wyłączony silnik, co więcej – podjeżdżając w korku również silnik spalinowy jest wyłączony. Podczas dojazdu do świateł również. To dlatego nowoczesny kompakt wyposażony w konwencjonalny silnik benzynowy zużyje w ruchu miejskim 8,5 litra podczas gdy hybryda tylko 5 litrów!

Nieco korzystniejsze jest zużycie paliwa w samochodach nie-hybrydowych wyposażonych w system start-stop. Ale w takich samochodach nadal nie jest możliwa powolna jazda w korku z wyłączonym silnikiem ani dojazd do skrzyżowania bez pracującego silnika.

Zerowe zużycie paliwa podczas hamowania silnikiem przy dojeździe do skrzyżowania to fikcja! Bo kto redukuje biegi aż do jedynki przed każdym skrzyżowaniem? Tak naprawdę to prawidłowa redukcja wymagałaby między-gazu, który również pochłonie cenne paliwo! Poza tym samochód hamujący silnikiem, w zakresie cut-off (wyłączenia podawania paliwa) zwalnia dość mocno a przecież nie jest to wskazane w sytuacji gdy poruszamy się 40 km/h a za 400 metrów widzimy czerwone światło!

One comment on “Dlaczego hybrydy palą mało w mieście?

  1. Może mało palą w mieście na 100 km/h ale ile tych kilometrów można zrobic w ruchu czysto miejskim? 75 km dziennie w ruchu miejskim to już czysta katorga załóżmy, że w dni robocze tyle pokonujemy to rocznie mamy 15 tysięcy klimetrów przy wspomnianej oszczędności 3 litry na 100 km to mamy „aż” 15 zł / 100 km. Kupować sporo droższy samochód hybrydowy by zaoszczędzić 2500 zł rocznie? Jak dla mnie nieopłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ czterdzieści trzy = 47