Naprawa zawieszenia pneumatycznego

Zawieszenie pneumatyczne – jak każdy elementu pojazdu o wysokim stopni skomplikowania – może ulec uszkodzeniu po pewnym czasie. Z reguły najszybciej uszkodzeniu ulegają miechy pneumatyczne. Z punktu widzenia kierowcy są to praktycznie części eksploatacyjne, choć o wysokiej trwałości, rzędu 200 tysięcy kilometrów.

Dlaczego poduszki pneumatyczne ulegają zużyciu?

Poduszki, tzw. miechy pneumatyczne ulegają zużyciu ponieważ są wykonane z gumy. A ta po pewnym czasie ulega procesom starzenia. Trwałość tych elementów jest jednak większa niż np. opon ponieważ w większości pojazdów nie są one narażone na mocne promieniowanie słoneczne i nie ulegają tym samym fotodegeneracji. Poduszki pneumatyczne nie są również narażone na działanie wody.

Samodzielnie czy w warsztacie?

Zazwyczaj do naprawy zawieszenia pneumatycznego nie są wymagane specjalistyczne narzędzia. Oczywiście wymagana jest wiedza na temat jego funkcjonowania, którą jednak – przy odrobinie czasu i chęci – można pozyskać z Internetu.

W wielu samochodach wymiana miecha pneumatycznego jest łatwiejsza niż wymiana klasycznego amortyzatora czy sprężyny, ponieważ amortyzator (tłumik) stanowi oddzielną konstrukcję. W klasycznym zawieszeniu opartym o kolumny McPersona do wymiany amortyzatora musimy wyciągnąć i rozmontować całe kolumny. Podobnie w przypadku sprężyn. W zawieszeniu pnuematycznym amortyzator jest zamocowany osobno.

Samodzielna naprawa zawieszenie pneumatycznego jest więc możliwa i nie należy się niczego obawiać jeśli już kiedyś wymienialiśmy klasyczne amortyzatory/sprężyny.

Uszczelki zawieszenia pneumatycznego

W zawieszeniu pneumatycznym w starych samochodach często to na połączeniu pojawiają się nieszczelności a kierowcy bardzo często wymieniają miechy pneumatyczne obarczając je za problemy z zawieszeniem. Uszczelnienia połączeń zawieszenia mogą również być problematyczne podczas jego naprawy. Zdemontowane stare uszczelki, zamontowane w tym samym miejscu mogą okazać się nieszczelne. Z tego względu lepiej zawczasu przeanalizujmy dostęp do tego typu części.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 2 =