7 biegowa skrzynia manualna

Rozwój przekładni zautomatyzowanych przysłonił w ostatnich czasach rozwój przekładni manualnych. Dwusprzęgłowe automaty stają się powoli standardem od lepiej wyposażonych aut miejskich, poprzez luksusowe limuzyny na autach sportowych kończąc. Istnieje jednak z pewnością grupa kierowców, którzy uwielbiają manualne skrzynie biegów i przy takim sposobie zmiany biegów będą chcieli pozostać. Przynajmniej do czasu przesiadki na hybrydę plugin bądź samochód elektryczny. Dla takich kierowców marzeniem jest „7-mio biegowy manual”.

Siedmiobiegowa skrzynia manualna – fot. newsroom.porsche.com/

Czy 7 biegów w manualnej skrzyni biegów jest potrzebne? Oczywiście, że tak!

Przy 6-cio biegowej skrzyni samochód z silnikiem benzynowym na 6-tym biegu i przy 2000 rpm/min osiąga około 90 km/h. Nowoczesne, elastyczne turbodoładowane jednostki napędowe bez problemu mogłyby pracować przy tak niskiej prędkości obrotowej nawet podczas jazdy z dużo większą prędkością np. 110-120 km/h. 6-cio biegowa przekładnia manualna jednak na to nie pozwala. Jej zakres przełożeń (różnica zestopniowana pierwszego i ostatniego biegu) to około 500%.Dla porównania rozpiętość przełożeń w 8-mio biegowym automacie ZF8HP sięga ponad 800%. Patrząc na to realnie nie tylko 7-mio biegowy manual, ale również i 8-mio biegowa przekładnia manualna miałaby sens.

Samochód z 7-mio biegową skrzynią ręczną

Na razie 7-mio stopniowy manual dostępny jest w 3 samochodach:

 • Aston Martin V12 Vantage S
 • Chevrolet Corvette C7
 • Porsche 991 gen 991, 992

4 comments on “7 biegowa skrzynia manualna

 1. Na co komu 7 biegów? Większośc ludzi pominie te bezsensowne. 4 biegi w małym aucie, 5 biegów w dużym na trase i to wystarczy. To tak jak rowery z 29 przerzutkami, połowa ludzi jeździ na jednym biegu. Absurd i wyciąganie kasy, żeby na starość nie nie zaoszczędzić i do emerytury nie uskładać.

 2. Mirek jak widać nawet nie popatrzy na Astona V12 Vantage, bo przecież „ile to pinienzy!”, a Aaaa nie rozumie, że silnik w aucie nie musi cały czas wyć powyżej 4000.

  Idąc tym tropem – po co komu V12, a Lamborghini powinno produkować tylko traktory na podtlenek LPG dla Januszów.

  Moment obrotowy w przypadku Astona (i zapewne Corvetty) jest na tyle duży, że z powodzeniem można jazdą wyżych biegach zredukować spalanie (nadal wychodzi duże xD), a z drugiej strony prawie nie słyszeć silnika przy 140/h.

  Spodziewam się patrząc po tych komenrarzach, że nie mam co pytać czy wiecie, gdzie mogę znaleźć kogoś, kto mi zaktualizuje nawigację w Astonie, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = jeden