Rozwój przekładni zautomatyzowanych przysłonił w ostatnich czasach rozwój przekładni manualnych. Dwusprzęgłowe automaty stają się powoli standardem od lepiej wyposażonych aut miejskich, poprzez luksusowe limuzyny na autach sportowych kończąc. Istnieje jednak z pewnością grupa kierowców, którzy uwielbiają manualne skrzynie biegów i przy takim sposobie zmiany biegów będą chcieli pozostać. Przynajmniej do czasu przesiadki na hybrydę plugin bądź samochód elektryczny. Dla takich kierowców marzeniem jest „7-mio biegowy manual”.
Czy 7 biegów w manualnej skrzyni biegów jest potrzebne? Oczywiście, że tak!
Przy 6-cio biegowej skrzyni samochód z silnikiem benzynowym na 6-tym biegu i przy 2000 rpm/min osiąga około 90 km/h. Nowoczesne, elastyczne turbodoładowane jednostki napędowe bez problemu mogłyby pracować przy tak niskiej prędkości obrotowej nawet podczas jazdy z dużo większą prędkością np. 110-120 km/h. 6-cio biegowa przekładnia manualna jednak na to nie pozwala. Jej zakres przełożeń (różnica zestopniowana pierwszego i ostatniego biegu) to około 500%.Dla porównania rozpiętość przełożeń w 8-mio biegowym automacie ZF8HP sięga ponad 800%. Patrząc na to realnie nie tylko 7-mio biegowy manual, ale również i 8-mio biegowa przekładnia manualna miałaby sens.
Samochód z 7-mio biegową skrzynią ręczną
Na razie 7-mio stopniowy manual dostępny jest w 3 samochodach:
- Aston Martin V12 Vantage S
- Chevrolet Corvette C7
- Porsche 991 gen 991, 992
Na co komu 7 biegów? Większośc ludzi pominie te bezsensowne. 4 biegi w małym aucie, 5 biegów w dużym na trase i to wystarczy. To tak jak rowery z 29 przerzutkami, połowa ludzi jeździ na jednym biegu. Absurd i wyciąganie kasy, żeby na starość nie nie zaoszczędzić i do emerytury nie uskładać.
Człowieku gdzieś ty się uchował?? 4 biegi do przodu to mają kosiarki samojezdne a nie samochody!
4 biegi są ok dla aut do 100 km/h
5 biegów do 125 km/h
6 biegów do 150 km/h
a 7 biegów przyda się jak się jeździ 175 km/h
Mirek jak widać nawet nie popatrzy na Astona V12 Vantage, bo przecież „ile to pinienzy!”, a Aaaa nie rozumie, że silnik w aucie nie musi cały czas wyć powyżej 4000.
Idąc tym tropem – po co komu V12, a Lamborghini powinno produkować tylko traktory na podtlenek LPG dla Januszów.
Moment obrotowy w przypadku Astona (i zapewne Corvetty) jest na tyle duży, że z powodzeniem można jazdą wyżych biegach zredukować spalanie (nadal wychodzi duże xD), a z drugiej strony prawie nie słyszeć silnika przy 140/h.
Spodziewam się patrząc po tych komenrarzach, że nie mam co pytać czy wiecie, gdzie mogę znaleźć kogoś, kto mi zaktualizuje nawigację w Astonie, prawda?