Stalowa sprężyna śrubowa – taką jaką znamy z zawieszenia popularnych samochodów – jak każdy wie, działa poprzez odkształcanie się sprężyste stali. A jak działa sprężyna pneumatyczna?
W miechu pneumatycznym powietrze jest ściskane. Aby wyobrazić sobie jego działanie wystarczy wziąźć do ręki „wyciśniętą”, czyli napełnioną powietrzem strzykawkę (bez ugły), zatkać jej koniec i spróbować ścisnąć. Ścisnąć się uda, ale z dużym oporem, tym większym im bardziej będzie ściśnięta. No i po ustaniu siły ściskającej: rozpręży się. Tak właśnie działa sprężyna pneumatyczna.
Charakterystyka
Progresywność
Przede wszystkim sprężyna pneumatyczna jest mocno progresywna. Ponieważ gaz to cząstek oddalone od siebie (a nie przylegające do siebie jak w cieczach i ciałach stałych) ściskając gaz przybliżamy je do siebie. Jednak im bliżej cząstki gazu są bliżej siebie tym mocniej się odpychają.
Tłumienie
Ściskanie gazu powoduje wzrost temperatury, jego rozprężanie: chłodzenie. To zresztą główna zasada działania lodówki i klimatyzacji. I tak, o ile zwykłe sprężyny stalowe praktycznie nie posiadają tłumienia (i nie grzeją się podczas pracy), sprężyny gazowe posiadają dość wyczuwalne tłumienie. Sam zresztą miech również podczas kurczenia się i rozszerzania generuje pewien opór. W większości aut z zawieszeniem pneumatycznym, w przypadku zużycia amortyzatorów odczujemy jedynie spadek tłumienia a nie praktyczny jego brak: jak w standardowych zawieszeniach.
Ciśnienie gazu a temperatura
Kto zna prawa fizyki wie, że ciśnienie gazu zależy od temperatury. Nie inaczej jest w przypadku zawieszeń pneumatycznych. W ciepłe dni ciśnienie wewnątrz poduszek powietrznych wzrasta, w zimne maleje. Dlatego pojazdy wyposażone w zawieszenia pneumatyczne posiadają pompy i zawory upustowe zapewniające odpowiedni poziom ciśnienia. Odpowiedni, ale nie stały. Poziom ciśnienia jest zależny od obciążenia: aby utrzymać stały prześwit.