Różnica między okrętem a statkiem

Często używamy określeń okręt oraz statek zamiennie. Jest to zupełnie błędne. Jak więc  odróżnić okręt od statku?Okręt to określenie zarezerwowane dla jednostki sił zbrojnych. Dlatego też poprawnym określeniem jest sformowanie okręt podwodny, a nigdy nie słyszymy o podwodnym statku; gdyż podwodne jednostki są raczej domeną marynarki. Oczywiście istnieją także inne rodzaje okrętów, np. lotniskowce, okręty liniowe, okręt desantowy.

Statek to określenie zarezerwowane dla jednostek pływających używanych w celach komercyjnych: do przewozu osób, towarów. Dlatego też, często słyszymy (i jest to całkowicie poprawne) określenia: statek pasażerski, statek transportowy, statek handlowy.

10 comments on “Różnica między okrętem a statkiem

    • Proszę zapoznać się z historią niemieckich jednostek podwodnych „Deutschland” i „Bremen”, które po mobilizacji stały się okrętami podwodnymi niemieckiej Kaisersliche Marine (czasy bitwy jutlandzkiej) jako typ „U 151” (sam „Bremen” zatonął podczas rejsu do USA jeszcze przed mobilizacją w 1917). Moja odpowiedź na Pani pytanie zajęła mi pół godziny samego pisania na podstawie dokumentów oraz publikacji, lecz szanowny Admin chyba ją usunął :-/ W polskiej aktualnej terminologii wojskowej nie istnieje takie coś jak „wojskowy statek podwodny”, istnieje natomiast „okręt podwodny”. Pozdrowienia od historyka wojskowości.

      • W nomenklaturze niemieckiej mamy jednak Unterseeboot, czyli łódź podwodna. Łódź niekoniecznie musi mieć wiosła, łodzie mają także napęd żaglowy lub motorowy. Ale w polskiej terminologii jest używany „okręt podwodny” i to jest poprawny termin. Można dodać, że we flocie naszego sąsiada z Moskwy klasyfikacja jednostek podwodnych ulegała zmianie. „Podwodnyje łodki” aż po „tiażołyje podwodnyje kriejsiera” (TK-208 „Dmitrij Donskoj”” projektu 941), od 124 ton po ok. 48 tysięcy ton wyporności w zanurzeniu.

  1. Łódź to bardziej ogólny termin, łodziami są okręty, statki to też łodzie…. Podobnie jak w kolejnictwie mianem lokomotywy nazywa się i elektrowozy i spalinowozy… Albo np. człowiek to bardzo ogólna nazwa na chłopaka i dziewczynę, każdy chłopak i każda dziewczyna jest człowiekiem, ale nie każdy człowiek jest chłopakiem, czy dziewczyną… ka.pe.wu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− jeden = 1