Audi SQ7 2020 (facelifting 2019)

SQ7 to topowy sportowy SUV Audi. Samochód posiada diesla V8 o pojemoności 4 litrów generującego moment 900 Nm! Jeszcze ciekawsze jest jednak jego zawieszenie a konkretnie systemu eAWS.

eAWS – elektroniczny stabilizator zapobiegający przechyłom nadwozia

Nie od dziś wiadomo, że głównym wrogiem SUV-ów i aut wysokich są nadmierne przechyły nadwozia. Co prawda w SUV-ach w których silnik i skrzynia biegów umieszczone są nisko a dodatkowo dociąża je napęd 4×4 ryzyko przewrócenia się nie jest tak duże jak w lekkich konstrukcjach FWD, ale wciąż dokuczają im przechyły nadwozia, które za sprawą dużej dźwigni są bardziej odczuwalne, przy tym samym przechyle kątowym. Dlatego w takich samochodach elektryczne stabilizatory nadwozia mają bardzo duży sens.

Oto niektóre zalety systemu eAWS:

  • praktyczny brak wspominanych przechyłów nadwozia podczas pokonywania zakrętów
  • odzysk energii z pracy stabilizatora podczas jazdy po nierównościach
  • w przypadku grożącej kolizji część nadwozia zagrożona kolizją zostaje uniesiona o 80 mm, zmniejsza to przeciążenia działające na pasażerów, szczególnie podczas zderzenia bocznego

Ze względu na stopień skomplikowania tego systemu jednego możemy być pewni: naprawa zawieszenia pneumatycznego to przy kosztach naprawy tego systemu… niewielki koszt.

Opublikowany w SUV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

× cztery = 12