Aktywny stabilizator zawieszenia

Stabilizator to element zawieszenia, który łączy dwa koła samochodu na przeciwległej osi zapobiegając tym samym nadmiernym przechyłom nadwozia. Gdy jedno koło zbyt mocno zostaje „wpychane” wgłąb nadwozia, np. na ostrym zakręcie stabilizator ciągnie drugie koło w tę samą stronę. Dzięki temu to pierwsze zostanie wepchnięte płycej do nadwozia, ponieważ wspomaga się siłą sprężyny koła przeciwnego. Głównym zadaniem stabilizatora więc jest przeciwdziałanie nadmiernym przechyłom nadwozia.

Żaden stabilizator nie łączy jednak kół na sztywno, ponieważ obniżyłaby to znacząco komfort jazdy a podczas jazdy na wprost po dziurawej drodze również i bezpieczeństwo.

Przechylanie się nadwozia na zakrętach to ogólnie zjawisko negatywne:

  • przechyły obniżają komfort jazdy, ponieważ oprócz siły odśrodkowej działa na pasażerów siła taka jak działa na ciało umieszczone na równi pochyłej;
  • zmniejsza się bezpieczeństwo ponieważ przechylone nadwozie psuje środek ciężkości;

Zlikwidować przechyłów nie są w stanie nawet adaptacyjne zawieszenia pneumatyczne. Dopiero aktywne stabilizatory są w stanie skutecznie im przeciwdziałać.

BMW Dynamic Drive

Aktywne stabilizatory zawieszenia spopularyzowała marka BMW. W modelu E65 wprowadzono system Dynamic Drive. Na Youtube łatwo znaleźć filmik w którym BMW E65 wyposażone w Dynamic Drive prawie nie przechyla się podczas jazdy po slalomie a jego poprzednik E38 przechyla się dość mocno. To właśnie obrazuje od strony jego działania – istotę działania tego systemu.

Audi eAWS

Ciekawe rozwiązanie aktywnego stabilizatora stosuje Audi w systemie eAWS. Rozwiązanie to zastosowano mi. w Audi SQ7. Zatosowany w nim elektryczny stabilizator oparty o instalację 48 V pozwala nie tylko na zlikwidowanie przechyłów nadwozia, ale i również odzysk energii ze swojej pracy podczas jazdy na wyboistej drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − piętnaście =