Balon w Krakowie – przy hotelu Forum – bez palnika

W Krakowie przy hotelu Forum znajduje się balon, do którego jest przymocowana platforma widokowa. Balon unosi się na wysokość do 275 m (jest to wysokość nad poziomem terenu gondoli). Pojazd ten może zabrać na swój pokład do 30 osób.

Dlaczego balon przy hotelu Forum nie ma palnika?

Omawiamy balon różni się od tych, które znamy z tzw. lotów widokowych balonem. Balon ten nie posiada palnika, unosi się dzięki temu, że został napełniony gazem lżejszym od powietrza – helem. Gęstość helu przy ciśnieniu atmosferycznym wynosi 0,1785 kg/m³. Podczas gdy powietrza ok. 1,2 kg/m³. Oznacza, to że każdy metr sześcienny powietrza generuje siłę wyporu na poziome 1 kg. Z pozoru niewiele, ale sam balon jest bardzo duży: mieści 6000 m³ gazu.

Brak palnika wynika z jego zastosowania: balon jest „na uwięzi”, przytwierdzony na stałe liną. Nie musi więc wznosić się i opadać dzięki zmianie swojej siły wyporu, jak klasyczny balon, który jest unoszony przez gorące powietrze podgrzewane palnikiem propanowym. Balon z palnikiem byłby zresztą mało zgodny z obecną polityką miasta: balony z palnikiem propanowym zużywają około 100 litrów propanu na godzinę lotu: to przyczyniłoby się do globalnego ocieplenia.

Balon badający powietrze w Krakowie

Do balonu tego zostały zamontowane czujniki, sprawdzające jakość powietrza w Krakowie. Czujniki należą do AGH.

Loty balonem widokowym

Każdy może wykupić sobie lot omawianym balonem. Aktualnie lot, który wg regulaminu ma trwać minimum 10 minut kosztuje 55 zł / od osoby.

2 comments on “Balon w Krakowie – przy hotelu Forum – bez palnika

  1. A czy ten hel z tego balonu nie ucieka???? Przecież ze zwykłego balonu kupionego na odpuście ucieka po dwóch max trzech dniach nawet bez ruszania go z miejsca. Hel po prostu ma bardzo małe cząsteczki. Czy ten cały balon z eko-Krakowie nie powoduje zanieczyszczenia atmosfery albo powiększenia się dziury ozonowej???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć × 1 =