Jakie SUV-y mają pneumatyczne zawieszenie

Pełne pneumatyczne zawieszenie wszystkich 4-rech kół w samochodzie typu SUV niesie za sobą sporo zalet. Przede wszystkim większość tego typu konstrukcji umożliwia zmianę prześwitu nadwozia, co prawdą o kilka centymetrów ale jednak. Po drugie SUV-y z pneumatycznym zawieszeniem potrafią wykonać tzw. „przysiad” do załadunku. Ponieważ próg załadunku w SUV-ie znajduje się dość wysoko bardzo wygodnie jest obniżyć wysokość tylnego zawieszenia na czas załadunku. Adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne dodatkowo powala dostosować siłę tłumienia amortyzatorów i dzięki temu samochód może stać się bardziej komfortowy podczas łagodnej jazdy marnej jakości drogami oraz bardziej sztywny podczas dynamicznej jazdy. Jakie więc auta typu SUV posiadają pneumatyczne zawieszenie?

Audi Q7 – w tym flagowym SUVie z Ingolstadtu musiało znaleźć się zawsze wszystko co oferowało Audi, nie mogło więc zabraknąć i pneumatycznego zawieszenia o zmiennej charakterystyce

BMW X5 – zawieszenie pneumatyczne wszystkich 4 kół, a w niektórych tylko na tylnej osi tzn. NIVO, popularne w BMW serii 5

Mercedes GL, ML, R – ten ostatni nie jest typowym SUV-em ale również znalazł się na tej liście

Land Rover Discovery, Range Rover, Range Rover Sport – mówi się że Land Rovery to prekursorzy klasy SUV-ów, skoro w tak wielu występuje pneumatyczne zawieszenie czy można wyobrazić sobie prawdziwego SUV-a na sprężynach?

Volkswagen Touareg – za sprawą spokrewnienia z Audi Q7, wóz dla luzu również może posiadać zawieszenie pneumatyczne wszystkich 4-rech kół

Porsche Cayenne – najdroższy z całej trójki (Touareg, Q7, Cayenne), oczywiście też może posiadać takie zawieszenie

Lincoln Navigator – trudno powiedzieć, czy temu kolosowi bliżej do auta osobowego czy użytkowego, masa własna cięższych wersji to prawie 3 tony! Jak prawdziwa ciężarówka posiada pneumatyczne zawieszenie.

Wszystkie SUV-y z pneumatycznym zawieszeniem to tzw. luksusowe SUV-y. Przypadek? Niestety nie. Zawieszenie pneumatyczne jest stosunkowo drogie. Poduszka pneumatyczna E53 – BMW X5 przód to koszt 2000 zł / sztuka. Komplet poduszek + kompresor zawieszenia to 9000 zł. I jest to cena wysokiej klasy zamienników. Gdyby taki zestaw założyć do Hondy HR-V Comfort 1,5 i-VTEC MT, która kosztuje katalogowo 84 800 zł to jej cena wzrosłaby o ponad 10%. A przecież w tej cenie można by doposażyć ją w mocniejszy silnik, który – mimo zalet zawieszenia pneumatycznego – dałby bardziej pozytywny efekt.

Opublikowany w SUV

One comment on “Jakie SUV-y mają pneumatyczne zawieszenie

  1. Po co SUV-om pneumatyczne zawieszenie? Chyba, żeby serwisy kasowały więcej kasy. Ja mam Dacie Duster II o wysokim prześwicie fabrycznym i w terenie objeżdżam te terenówki z pneumatycznym zawieszeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

÷ 3 = jeden