Płynna i szybka zmiana biegów to umiejętność jaką z reguły kierowcy albo posiadają z czasem, albo nie posiądą jej nigdy. Technika taka pozwala jednak na bardziej dynamiczną i komfortową jazdę, jednocześnie mniej zużywając skrzynię biegów, jej synchronizatory i sprzęgło.
Jak zmieniać biegi w górę?
Jedziemy na biegu niższy (np. 3-ka) i chcemy wrzucić wyższy (np. 4-ka). Co zrobić najlepiej?
- Jednocześnie energicznie wysprzęglamy (czyli nie powoli, a jednym szybkim ruchem) oraz – tak samo szybkim ruchem zdejmujemy nogę z pedału gazu: obie czynności jednocześnie!
- Zmieniamy szybkim ruchem bieg dźwignią zmiany biegów
- Gdy tylko jest wrzucony bieg szybo zasprzęglamy i dodajemy gazu
Istotą tej techniki jest zmiana biegu w momencie spadku obrotów. Czyli jeśli na 3-ce samochód ma 3000 obrotów a na 4-ce 2500 obrotów przy tej samej prędkości pojazdu najlepiej gdy zmieścimy się w zmianie biegów przez ten krótki moment samoczynnego spadku obrotów. Szybko prawda? Prawda. Bieg jednak powinien nam wejść wtedy niezwykle lekko, gdyż obroty są prawie zrównane i synchronizator skrzyni biegów niewiele ma do roboty. Zasadniczo można więc nawet spróbować odpuszczania pedału sprzęgała już w momencie wrzucania biegu.
Obroty w większości samochodów spadają bardzo szybko. Gdy próbujemy tej techniki, spróbujmy po prostu możliwie szybko zmienić bieg odpuszczając pedał gazu. Powinno się udać. Naukę najlepiej rozpocząć przy niskich obrotach.
Jak zmieniać biegi w dół?
Redukcja, czyli zmiana biegów w dół jest mniej ważna niż zmiana biegów na wyższy, pod warunkiem że nie jeźdźmy w górach. Redukcją zajmiemy się jednak w przyszłym odcinku poradnika.
Fajna technika. Próbowałam dziś w drodze do pracy i moja nieokiełzana Laguna V6 była dużo spokojniejsza.