Dlaczego SUVy mają tak twarde zawieszenia?

Kierowcy, którzy nie jeździli SUV-ami z reguły myślą że samochody te posiadają miękkie, komfortowe zawieszenia. Ich tok myślowy jest prosty: skoro auta te posiadają duży prześwit to zapewne i skok zawieszenia jest stosunkowo wysoki. A wysoki skok zawieszenia oznacza wysoki komfort jazdy.

SUV z miękkim zawieszeniem jest marzeniem wielu kierowców. Dlaczego jednak trudno znaleźć taki samochód? Generalnie producenci nie chcą stosować miękkiego zawieszenia w SUV-ach. Głównym powodem jest fakt iż SUV z miękkim zawieszeniem prowadziłby się fatalnie. Byłby trudny do opanowania na drodze. Miękkie zawieszenie oznaczałoby duże przechyły na zakrętach, co i tak jest problemem w tego typu pojazdach z racji wysokiej karoserii i dużego prześwitu. Kolejnym powodem są właściwości terenowe. Samochód terenowy nie może mieć miękkiego zawieszenia (chyba, że mówimy o monster-trucku). Miękkie zawieszenie w SUV-ie powodowałoby łatwiejsze zahaczanie podwoziem o nierówności terenu. Łatwo wyobrazić sobie przecież sytuację, w której nawet po zjedzie z krawężnika, zawieszenie ugnie się tak, że mimo dużego przechyłu dobije zderzakiem.

SUV-y z aktywnym zawieszeniem mogą być bardziej miękkie od SUV-ów z konwencjonalnym zawieszeniem. Aktywne zawieszenia pneumatyczne posiadają zmienną siłę tłumienia amortyzatorów. Niestety nawet w tego typu rozwiązaniach „napięcie” sprężyny pneumatycznej zależy od aktualnej wysokości zawieszenia. Dlatego również nawet w tak zaawansowanych układach zawieszenia trudno jest zbudować układ, który podczas spokojnej jazdy po lekko wyboistej drodze będzie miękki a podczas szybkiej jazdy w zakrętach mocno się utwardzi. Zawsze ten „miękki tryb” będzie stosunkowo twardy do tego co możemy spotkać w limuzynach albo starych amerykańskich samochodach.

2 comments on “Dlaczego SUVy mają tak twarde zawieszenia?

  1. Jedyne auto terenowe o jakim marzyłem to buggy. Są niskie ale w terenie naprawdę dają radę. Z tymi SUVami to jak z quadami. Najpierw każdy musiał mieć quada, potem pojawiły się quady drogowe teraz jest moda na skutery elektryczne, motocykle starych dobrych typów. Nikt już nie chce quada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemdziesiąt trzy − = sześćdziesiąt cztery