Napęd w autobusie przegubowym

Chyba każdy inżynier jadący nowoczesnym autobusem przegubowym zastanawiał się „na którą oś ma napęd ten autobus?” Mowa o popularnych w Polsce autobusach Solaris Urbino 18. Silnik jest w tylnym członie, co zresztą słychać. Czyli silnik jest za przegubem. Autobus ma w sumie trzy osie. Dwie pierwsze osie znajdują się przed przegubem, ale osią napędową jest oś trzecia. Tak, trzecia oś, ta za przegubem jest osią napędową w Urbino 18!

Obrazowo: tylny człon pcha przedni. Tak samo działa napęd w hybrydowym Solarisie Urbino 18 HYBRID. Tym samym sygnał położenia pedału gazu, sterowanie rozrusznikiem, sterowanie automatyczną skrzynią biegów musi przechodzić przez cały autobus.

A dlaczego nie ma napędu na oś środkową?

Napęd na oś środkową miały przecież popularne kiedyś przegubowe Ikrausy 280. Owszem, ale te Ikarusy nie były niskopodłogowe, Silnik znajdował się pod podłogą pojazdu i było dostatecznie dużo miejsca na wał napędowy.

Dlaczego Solaris Urbino 18 ma silnik z tyłu?

Po pierwsze w dużych pojazdach użytkowych nie ma racji bytu przedni napęd. Inaczej konstruktorzy mogliby umieścić silnik z przodu i zastosować przedni napęd. Owszem stosując napęd tylny dałoby się, nawet w niskopodłogowym autobusie umieścić silnik w tylnej części pierwszego członu. Takie ułożenie silnika byłoby jednak niewygodne. Dlaczego? Po pierwsze silnik umieszczony centralnie generowałby większy hałas, utrudniałby przechodzenie w środku autobusu, zmniejszał również bezpieczeństwo ponieważ z jednego członu do drugiego prowadziłby wąskie korytarz który by ograniczał widoczność. Po drugie utrudnione byłyby naprawy jednostki napędowej.

One comment on “Napęd w autobusie przegubowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− jeden = cztery