BMW N20

BMW N20 to seria 4-ro cylindrowych, rzędowych turbodoładowanych silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa, wyposażonych w system Valvetronic o pojemności niecałych 2 litrów (1997 cm3). Silnik ten zastąpił legendarne 6-cio cylindrowe benzyny BMW.

BMW N20 czy N47/B47

Wielu kierowców rozpoczynających swoją przygodę z marką BMW widzi w silniku BMW N20 alternatywę dla dwulitrowych silników diesla o oznaczeniach N47 i B47, które generalnie są owiane złą sławą, głównie za sprawą rozrządu umieszczonego z tyłu silnika. Niestety – jeśli weźmiemy pod uwagę koszty potencjalnych naprawa – to klasyczna ucieczka z deszczu pod rynnę. Stopień jego skomplikowania w praktyce przewyższa stopień skomplikowania diesli z podobnych lat a serwis może być tym trudniejszy że silnik jest mało popularny.

BMW N20 – kompozycja komplikacji

Silnik ten zdecydowanie zakończył erę tanich i prostych w obsłudze silników benzynowych w marce BMW. Stało się to nie nagle, lecz powoli, ponieważ z biegiem lat legendarne silniki benzynowe BMW stawały się coraz bardziej skomplikowane, awaryjne i mniej trwałe. N20 posiada bardzo skomplikowaną budowę, co najlepiej obrazuje poniższa tabela:

BMW M54BMW N52BMW N53BMW N20
VANOSposiadaposiada posiada posiada
Valvetronicbrakposiada brakposiada
Bezpośredni wtrysk paliwabrakbrakposiada posiada
Turbodoładowaniebrakbrakbrakposiada
Elektroniczna pompa wodybrakposiada posiada posiada

Oprócz tego, że BMW N20 posiada praktycznie wszystkie systemy, które komplikują jego budowę i podrażają naprawy to jeszcze posiada awaryjny i nietrwały rozrząd oraz awaryjny napęd pompy oleju. A w topowych wersjach jest również bardzo wysilony (245 KM z dwóch litrów to dość sporo). To wszystko nie wpływa zbyt dobrze na jego trwałość.

Rozrząd

Rozrząd w N20 znajduje się z przodu silnika, czyli od strony przodu pojazdu. I na tym praktycznie dobre wiadomości – dla jego posiadaczy – się kończą. Trwałość rozrządu w N20 jest przez mechaników oceniana na zaledwie 100 000 km. To oznacza krótszą żywotność niż tę szacowaną w dwulitrowym „awaryjnym dieslu N47/B47”! Niestety kompletny zestaw rozrządu do tego silnika nie jest również tani. Koszt oryginalnych części wraz z kołami zmiennych faz rozrządu to ponad 2000 zł!

3 comments on “BMW N20

  1. W 1.4 T-JET-ach wymiana oleju była co rok lub 15 tysięcy. W F30 co 30 000 km :/ To jest powód 75% usterek tego silnika. Taka prawda. Brat ma 318d F30 o oznaczeniu B47 niby awaryjny rozrząd no i co? 305 000 km i oryginalny rozrząd. Raz w tygodniu trasa Niemcy -> Polska -> Niemcy. Dopiero teraz myśli o wymianie oczywiście w PL. Olej od nowości (zrezygnował z przeglądów ASO BMW) lany Lotos Synthetic C2+C3 DEXOS 2. I olej jest wymieniany co 10000 km ale jak brat jechał kiedyś do Porto na wakacje to wymienił nawet po 7000 km by nie wracać na starym oleju!!!!!! A jak pojechał do Estonii na szkolenie (chociaż szef się nie chciał zgodzić, żeby jechał swoim autem bo w Niemczech 5 lat to stare auto!!!!!!!!!) to samo!!!! I co? Pojechał i wrócił! A szef pojechał wtedy nowym ID.3 i wrócił dwa dni później bo miał kilka ładowań po drodze.

    Myślicie że brat wymieniał kiedyś wtryski? NIGDY!! A turbo? Nieregenerowane od nowości. A czemu leje Polski olej? Bo jest niepodrabiany!!!!!! Jak brat dociągnie do 350 000 km to mi to auto sprzeda. I myślicie, że się będzie psuć? NIE!!!!! Bo będę miał oryginalny przebieg i sprawdzony samochód!!!!!!!

  2. Zawsze miałem BMW w benzynie E36 318Ci potem E46 323i teraz E90 320i valvetronik i ze wszystkich byłem zadowolony, nawet ten ostatni valvetronik nie przysporzył mi jakiś więszych kosztów; ale tych nowszych benzyn w BMW zwyczajnie się boje. Diesel? W życiu. Moje E90 w środku na jałowym jest znaaaacznie cichsze niż 320d F30 z 2015 roku, które chodzi jak sieczkarnia. Chce benzyne ale ten N20 strach kupować co więc pozostało? A może Mercedes M 271 DE 18 AL czyli 184 KM 1.8 turbo? Tylko ta sytlistyka troche dziadkowa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + trzy =