Osiągi po chiptuningu

Wielu kierowców zastanawia się nad realnym wpływem chiptuningu na osiągi. Przykładowo: jeśli zwiększymy moc samochodu o 20% to o ile może spaść jego przyśpieszenie od 0 do 100 km/h? A o ile zwiększy się prędkość maksymalna. Przeanalizujmy to opierając się na prawach fizyki.

Chiptuning 2.0 TDI, 2.0 CDTI, 2.0 TDCI

Najczęściej chip tuningowi poddawane są samochody z czterocylindrowym dwulitrowym dieselem o mocy seryjnej około 140 KM i maksymalnym momencie obrotowym lekko powyżej 300 Nm. Bezpieczne programy pozwalają w takim samochodzie uzyskać bez problemu 170 KM i moment obrotowy w okolicach 400 Nm.

Przyśpieszenie 0 – 100 km/h

Jeśli średnia moc silnika, czyli średnio moment obrotowy w każdym miejscu wykresu został zwiększony o 20% „na chłopski rozum” samochód powinien przyśpieszać do popularnych pomiarowo 100 km/h o 20%. Czy tak się rzeczywiście stanie? TAK a jest szansa, że nawet trochę lepiej. Dlaczego? Gdy samochód przyśpiesza jego efektywna w danym momencie moc jest konsumowana przez dwojakiego rodzaju źródła:

 1. Opory jazdy, czyli opory toczenia, opory w łożyskach pojazdu, przeniesienia napędu oraz opory powietrza
 2. Pokonywanie siły bezwładności, czyli na pokonywanie siły, która powstaje podczas zmian prędkości (hamowanie i przyśpieszanie) pojazdu

W przypadku gdy pojazd porusza się z jednostajną prędkością, dowolną (nie ważne czy 20 czy 200 km/h) źródło nr konsumuje dokładnie ZERO koni mechanicznych.

Przyśpieszanie pojazdu wynika z nadmiaru mocy generowanej w stosunku do oporów jazdy. Jeśli opory jazdy są mniejsze niż generowana moc: pojazd przyśpiesza.

Przyśpieszenie a chiptuning

Gdybyśmy dokładnie pomierzyli dokładnie opory jazdy przykładowo 140 konnego Passata 2.0 TDI to okazałoby się, ze podczas przyśpieszania do 100 km/h taki samochód zużywa średnio na przykład 25 KM na pokonywanie oporów jazdy wytwarzając przy tym średnio 110 KM (140 KM to moc maksymalna a nie średnia!). Okazuje się więc, że ww Passat używa do przyśpieszania zaledwie 85 KM. Co będzie jeśli poddamy go chiptuningowi?

Po chipie uzyskamy z powyższego auta 180 KM co przełoży się dajmy na to na 140 KM mocy średniej. Ile teraz mocy jesteśmy w stanie użyć do przyśpieszania? Aż 115 KM (140 KM – 25 KM).

Zwiększyliśmy więc moc o 28% uzyskując wzrost mocy, którą rzeczywiście używamy do przyśpieszania aż o 35 %.

W praktyce jednak przy zwiększonej mocy dojdzie np. do większego poślizgu kół na starcie czy gorszej reakcji turbosprężarki po zmianie biegu.

W praktyce możemy więc przyjąć nie rozmijając się w żaden sposób z fizyką a dając zapas na nie przewidziane straty, że:

Czas do 100 km/h po chiptuningu = [Moc przed chipem] / [Moc po chipie] * [Czas do 100 km/h przed chiptuningiem]

Przykładowo:

Passat B6 Variant 140 KM 2.0 TDI

Moc po chipie = 180
Moc przed chipem = 140
Czas do 100 km/h przed chiptuningiem = 12
Czas do 100 km/h po chiptuningu = 9,33 sek

Elastyczność

Zakładając, że wzrostu momentu obrotowego nastąpił równomiernie przy każdych obrotach to elastyczność podobnie jak przyśpieszenie powinna wzrosnąć przynajmniej proporcjonalnie. Tu jednak jest nawet większa możliwość wzrostu jeszcze większego niż przy przyśpieszaniu. Dlaczego? Zazwyczaj mówimy o elastyczności przy niskich prędkościach obrotowych na wysokim biegu. W takim przypadku moc do pokonywania oporów stanowi bardzo dużą część mocy chwilowej wytwarzanej przez silnik.

Po chiptuningu dojdzie więc do znacznej poprawy elastyczności. Większej niż wynikałoby to z proporcji mocy przed i po chipie. O ile większej? To wszystko zależy dokładnie o jakich zakresach obrotowych mówimy o w zależności od rodzaju silnika. Z pewnością większy procentowo odczuwalny wzrostu nastąpi w przypadku silników słabszych, gdyż te bez chiptuningu ledwo co przyśpieszają przy niskich obrotach.

Reasumując: jeśli przed chiptuningiem na ostatnim biegu od 80 do 120 km/h nasz samochód przyśpieszał w 10 sekund a moment został zwiększony w każdym punkcie o przynajmniej 20% czas ten powinien zmaleć przynajmniej  do 8 sekund. W praktyce może się okazać, że wynosi nawet 6 sekund. Jeśli jednak wcale nie zmalał o wspominane 20% to jest to powodem do obaw.

Prędkość maksymalna po chiptuningu

Z prędkością maksymalną po chiptuningu niestety nie jest tak łatwo jak z przyśpieszeniem. I dobrze, bo gdyby na chip +20% zwiększał prędkość maksymalną o 20% to co drugi diesel na autostradzie jechałby 240 – 250 km/h. Prędkość maksymalna w skutek zmiany mocy maksymalnej może zmienić się minimalnie a czasami nawet wcale. Dlaczego?

Po pierwsze jeśli zmiana oprogramowania nie wpłynie na utrzymanie dużo wyższej mocy po punkcie maksymalnej mocy w silniku oryginalnym to problemem może być brak przełożeń do osiągnięcia wyższej prędkości. Tak jednak w większości przypadków nie jest. W większości przypadków chip lekko podwyższa obroty maksymalnej mocy i powinien zwiększyć prędkość maksymalną. O ile?

Zakładając że, przy samochodzie poruszającym się z prędkością 200 km/h większość oporów stanowią opory powietrza a siła do ich pokonania rośnie z kwadratem prędkości, natomiast moc aż z ich sześcianem teoretycznie rzecz biorąc różnica procentowa w prędkości maksymalnej po chipie i przed będzie pierwiastkiem trzeciego stopnia z różnicy mocy przez i po tym zabiegu.

Wzór:

v-max-po-chipie

Pierwiastek 3-ciego stopnia możemy łatwo obliczyć w kalkulatorze Windowsowym.

Przykład:

Moc po chiptuningu = 180 KM
Moc przed chiptuningiem = 140 KM
V max przed chiptuningiem = 190 km/h
V max po chiptuningu = 1,087 * 190 km/h = 206 km/h

 

13 comments on “Osiągi po chiptuningu

 1. Ty inżynier coś chyba nie tak z tymi obliczeniami. Weź sobie osiągi Passata B7:

  – 2.0 TDI (140 Hp) BMT: 9,8 sekund do paki
  – 2.0 TDI (170 Hp) BMT: 8.6 sekund do paki

  Moc zwiększona o 21% a przyśpieszenie? Zaledwie 12%!

  Coś nie tak z tymi obliczeniami…

  • Zły przykład. W arcie jest wyraźnie napisane „średnia moc silnika, czyli średnio moment obrotowy w każdym miejscu wykresu został zwiększony o 20%” a porównaj sobie momenty obrotowe tych pasków:

   BMT 140: 320 Nm
   BMT: 170: 350 Nm

   Różnica niewielka: 9%.

   Natomiast jak robisz chipa na silnik 140 KM to robią Ci nie tylko 195 KM ale również 445 Nm (z 320 Nm)!

   Generalnie artykuł poprawny.

 2. Idąc tym tropem moje Audi A4 B5 1.8T 163 KM Quattro po wirusie na 207 KM powinno mieć 7 do setki. Czy będzie miał naprawdę?

 3. Mam wspólny samochód z matką. Ona go wybrała bo ona dawała hajs. Niestety to jest Dacia Logan 90 TCE. Zrobiłem chipa na 110 KM (oczywiście bez wiedzy starszej). Auto zrobiło się żwawe i objeżdżam nim Audi A4 B8 2.0 TDI sedan ośka od ojca kumpla :P.

  Chiptuning dużo daje bo wcześniej Audi robiło Logana na szaro.

  Niestety samochód przy pałowaniu pali więcej: nawet 10 litrów przedtem 8 litrów to max… natomiast jak starsza jeździ spalanie bez zmian.

 4. Dla mnie obecnie chiptuning i duży moment obrotowy to jedyna rzecz, która przeważa za dieslem. Kultura pracy tych silników jest sporo gorsza niż benzyn ale weźmy sobie takiego Fiata Crome. Ja kupiłem 1.9 JTD 120 KM. Mój brat w tym samym czasie (tak, tak też spodziewa się dziecka) to samo auto ale w wersji z motorem benzynowym. Fakt faktem jego to była rakieta przy moim. Wkurzało mnie troszkę to że mimo mocnego dołu moim naprawdę trudniej było kogoś wyprzedzić czy włączyć się do ruchu. Żeby było zabawniej jednym i drugim autem jeździłem podobnie bo moje czesto brała brała żona a ja sobie wtedy tamtego życzałem…

  Zrobiłem chipa i po sprawie. Auto brata teraz jest wolniejsze. Najlepiej że ja za chipa dałem 1200 zł wraz z pomiarem na hamowni przed i po i wymianą oleju gratis. A on? gdyby chciał zwiększyć moc i dołożyć jakiś kompresor albo zmienić silnik na 2.4 to byłoby to kompletnie nie opłacalne i kosztowało kilka tysięcy złotych.

  Natomiast ta zaleta diesli wkrótce przestanie być ich przewagą bo stoją w zanadrzu silniki turbobenzynowe. Taki 1.4 TSI radzi sobie podobnie jak moje 1.9 JTD a kultura jego pracy jest wprost wyśmienita! Taki silnik z pewnością będzie zawierał mój next car.

  • Tylko 1.4 TSI to przeważnie porażka. I wszystkie pieniądze, które zarobisz odkładaj na naprawę bardzo awaryjnego motoru. Jak już to lepiej rozglądać się za 2.0 ecoboost. A w ogóle za turbo benzyna i klasycznym wtryskiem MPI. Np astra 1.4 turbo benzyna 140KM

 5. Z tym osiągami po chiptuningu nie byłbym taki pewien. Na Autocentrum w Zachar Off, „TEST używane” testowali Passata 2.0 TDI 170 KM fabrycznie po chipie 209 KM oraz ponad 400 Nm i wyszło mu 0-100 km/h równe 9,4 sek! Samochód seryjnie powinien mieć 8,8 sek! Tak więc ostrożnie z tymi chipami…

  • W życiu samochód który waży około 1700 kg nie ma przy 200 KM tak dużo do setki. Citroen C5 2.0 HDI Kombi seryjne 163 KM w manualu ma okolice 9 sekund. Bez chipa!

 6. Osiągi po chiptuningu nie rosną zawsze proporcjonalnie do zaprogramowanej mocy / momentu gdyż są czujniki np temperatury spalin które obcinają rzeczywista osiągalną moc zaprogramowaną przez chiptunerów.

 7. Tylko 1.4 turbo 140 koni (A14NET) z Opla idzie zauważalnie gorzej niż 1.4 tsi (CAXA) 122 koni ze stajni VW i nie chodzi nawet o to że Ople są ciężkie. To po prostu silnik który nie powala dynamiką. Jeździłem Leonem 2 ze 125 konnym CAXC i Astra J z 180 konnym A16LET i osiągi mają identyczne. Poza tym że 1.4 tsi lepiej idzie z dołu a sporo mocniejsze 1.6 turbo ma nieco lepsze wyższe obroty…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 ÷ = dwa