Duży luksusowy SUV z małym silnikiem

Duży, luksusowy SUV to marzenie wielu kierowców… oraz faktyczna potrzebna nielicznych. W świecie motoryzacji przyjęło się jednak, że duże SUV-y posiadają zazwyczaj duże i paliwożerne silniki przez co – mimo ich wielkości i masy – ich osiągi są lepsze niż SUV-ów kompaktowych. Kierowcy, którzy do swojego majątku doszli również poprzez oszczędność nie chcą samochodu, który będzie miał kosmiczne przyśpieszenie a stację benzynową trzeba będzie odwiedzać po 400 km.

Mercedes ML W166 / GLE I

Mercedes ML W166 i GLE (jego następca) to samochody, w których paletę silnikową otwiera czterocylindrowy silnik diesla o pojemności 2.2 litra znany z mniejszych Mercedesów. Mimo iż ich masa własna oscyluje w okolicach 2 ton. Niestety – dla motoryzacyjnych ascetów – jest to w obydwu przypadkach jego najmocniejsza wersja 204 KM. W166 z tym silnikiem osiąga setkę po 9-ciu sekundach, nowszy jeszcze GLE odrobinę szybciej. Przy spokojnej jeździe w cyklu mieszanym obydwa pojazdy spalają niecałe 8 litrów ON (zużycie paliwa realne).

Czy taki samochód ma sens?

Dla wielu kierowców sens posiadania dużego SUV-a z dobrym wyposażeniem i najsłabszym silnikiem jest nikły. Wielu wyśmieje: skoro amortyzator pneumatyczny Mercedes ML 166 przedni kosztuje 3000 zł to jaki sens oszczędzać na paliwie? Ale dla kierowców przejeżdżających wiele kilometrów paliwo stanowi naprawdę duży koszt. Do jazdy 50 km/h w mieście niepotrzebny jest diesel V6 a na autostradzie w większości krajów Europy i tak nie przekroczymy 130 km/h,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

× 6 = sześć