Dlaczego kierownica w autobusach i ciężarówkach jest poziomo?

W samochodach osobowych przyzwyczailiśmy się do tego, że koło kierownicy jest zamontowane w pozycji bliskiej pozycji poziomej. Tak naprawdę im bardziej sportowy samochód tym bardziej pionowo koło kierownicy jest ułożone względem kokpitu. A w ciężarówkach i autobusach koło kierownicy praktycznie leży na desce rozdzielczej. Dlaczego?

Po pierwsze koło kierownicy autobusu czy dużej ciężarówki jest większe. A wygodniej jest poruszać rękoma przód-tył niż góra-dół ponieważ nie trzeba pokonywać grawitacji. Po drugie wzrok kierowcy takiego dużego pojazdu powinien być skupiony bardziej w dół niż w samochodzie osobowym, ponieważ kierowca siedzi wysoko.

Kolejnym powodem są zawieszone miękko fotele. Fotele w ciężarówkach i autobusach posiadają swoje własne zawieszenie. Gdyby taki fotel zamontować w pojeździe w którym koło kierownicy przebiega trochę poniżej linii wzroku, mogłoby się okazać że podczas jazdy po wybojach kierownica zasłoniłaby drogę! Ze względu na fotele o niezależnym zawieszeniu, również zmiana położenia góra – dół względem kierownicy byłaby niebezpieczna ponieważ trzymający jedną ręką kierownicę kierowca mógłby przypadkowo skręcić wjeżdżając w dziurę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć × jeden =