Środek ciężkości samochodu

Środek ciężkości samochodu osobowego ma niebagatelne znaczenie dla stabilności prowadzenia pojazdu po łukach oraz podczas hamowania i przyśpieszania.

Środek ciężkości pojazdu wyznaczamy w dwóch wymiarach. Pierwszy to wysokość środka ciężkości, który ma olbrzymi wpływ podczas pokonywania zakrętów: im niżej położony środek ciężkości tym samochód mniej masy transferuje na koła zewnętrzne podczas pokonywania zakrętów. Ma to znaczenie o tyle, że transfer masy na zakręcie powoduje docisk kół zewnętrznych i zmniejszenie docisku kół zewnętrznych. Dobrane przez producenta optymalne szerokości opon dla danego obciążenia koła całkowicie nie zgadzają się z tymi występującymi podczas pokonywania zakrętu.

Drugi wymiar środka ciężkości to środek ciężkości względem długości pojazdu. Najlepiej jeśli środek ciężkości pojazdu znajduje się pomiędzy osiami pojazdu, a jeszcze lepiej gdy znajduje się lekko za nim. Dlaczego? Ponieważ każdy samochód lepiej hamuje niż przyśpiesza a podczas hamowania, gdziekolwiek środek ciężkości się nie znalazł i tak jest transferowany na przednią oś.

Sposoby polepszenia środka ciężkości pojazdu

Istnieją różne sposoby poprawy środka ciężkości samochodu. Jeśli mowa wysokości środka ciężkości, oprócz zastosowania niskiego nadwozia niebagatelne znaczenie mają w samochodach luksusowych zawieszenia pneumatyczne. Tego typu zawieszenia umożliwiają obniżenie się nadwozia (i zarazem środka ciężkości) podczas jazdy po drogach szybkiego ruchu.

Jeśli mowa o rozkładzie mas między przednią a tylną osią sprawa musi zostać rozpracowana już na etapie projektowania pojazdu. W samochodach z dobrym rozkładem mas, tylna oś jest wsunięta w nadwozie, tworząc duży zwis przenosząc tym samym masę pojazdu na tył, mimo że najcięższe elementy (silnik, skrzynia biegów) znajdują się z przodu pojazdu. Kolejnym rozwiązaniem jest przesunięcie silnika w tył pojazdu, zmniejszenie masy przedniej części pojazd (maska i błotniki z aluminium jak w BMW E60) oraz zwiększenie masy tyłu (akumulator w bagażniku).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

÷ 1 = sześć