Dlaczego Tesla Cybertruck ma 3 silniki?

Pick-up tesli: Cybertruck występuje w trzech wersjach silnikowych: Single Motor RWD, Dual Motor AWD, Tri Motor AWD. O ile dwie pierwsze wersje silnikowe są raczej oczywiste to wielu czytelników zastanawia się „po co trzy silniki w najmocniejszym Cybertrucku?”.

Pickup z napędem tylnym (Single Motor RWD) jest standardem na rynku amerykańskim. A dwa silniki w wersji AWD wynikają z faktu iż w samochodach elektrycznych zazwyczaj nie stosuje się układów przeniesienia napędu, ale dwa osobne silniki: jeden dla osi przedniej, drugi dla tylnej. Ponieważ układy przeniesienia napędu powodują zmniejszenie sprawności a ich masa jest podobna do masy układów przeniesienia napędu, konfiguracja z jednym silnikiem byłaby nieopłacalna.

Gdzie Cybertruck Tri Motor AWD ma dwa silniki?

Tri Motor AWD ma dwa silniki napędzające tylną oś i jeden napędzający oś przednią. Wynika to z faktu iż oś tylna jest w stanie przenieść znacznie większy moment obrotowy.

Po co dwa silniki na tylnej osi?

Dlaczego Tesla nie zastosowała po po prostu jednego większego silnika na tylnej osi zamiast dwóch odrębnych? Przyczyny mogą być dwie:

  1. Unifikacja – producent chciał zastosować typowy silnik, produkcja innego silnika elektrycznego dla rzadko sprzedawanej wersji silnikowej byłaby nie opłacalna. To typowy zabieg producentów. Dlatego nawet spalinowe silniki V8 bazują na dwóch połączonych R4.
  2. Silniki te wcale nie są identyczne: jeden mógłby być silnikiem trójfazowym a drugi silnikiem BLDC przez co uzyskują maksymalny moment obrotowy przy innej prędkości oraz przy innej prędkości obrotowej osiągają maksymalną sprawność: takie rozwiązanie zapewniałoby lepsze przyśpieszenie i większy zasięg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia dwa − = dziewiętnaście