Czy można założyć gaz do silnika z turbo?


Amatorskie zakłady zajmujące się montażem instalacji LPG, dla których montaż instalacji gazowych to z reguły dodatkowa działalność, zazwyczaj nie chcą montować instalacji LPG w samochodzie wyposażonym w turbo. To dobrze. Gdyż montaż LPG w aucie wyposażonym w turbodoładowany silnik wymaga od montażysty większej wiedzy. Gorzej jeśli taki instalator amator założy gaz do samochodu z turbo, wtedy właściciel tego samochodu nie będzie zadowolony. I stąd właśnie pochodzi jeden mit związany z LPG i turbo: mówiący o tym, że do silnika turbodoładowanego nie da się założyć instalacji LPG. To mit!

Rozróżnijmy najpierw dwa typy instalacji gazowych, które obecnie są montowane najcześciej:

Instalacja gazowa IV w silniku z turbodoładowaniem

Instalacja gazowa IV generacji to instalacja gazowa, w której gaz dostarczany jest do silnika w postaci gazowej. Gaz tankowany na stacji LPG jest gazem w fazie ciekłej. Elementem odpowiedzialnym za „konwersję” gazu ciekłego do gazu w postaci lotnej jest tzw. reduktor (alternatywnie zwany parownikiem). To właśnie ten element musi posiadać odpowiednią budowę oraz oraz odpowiednio wysoką wydajność. Przykładowo: o ile w samochodzie tj. Toyota Land Cruiser IV z wolnossącym silnikiem o pojemności 4 litrów i mocy 249 KM większość gazowników zastosuje jeden mocny reduktor to w turbodoładowanym Subaru Forster II z silnikiem 2.5 I 16V TURBO o mocy 230 KM większość fachowców bez zastanowienia zastosuje aż dwa reduktory. Dlaczego? Powodem takiej decyzji jest ciśnienie w kolektorze dolotowym. W silnikach wolnossących zawsze w kolektorze ssącym panuje podciśnienie, czyli tzw. „ciśnienie ujemne” (niższe niż atmosferyczne).

W turbodoładowanym – przy mocnym „deptaniu” – nadciśnienie, rzędu nawet 1,5 bara. Ciśnienie gazu w butli gazowej wynosi pomiędzy 2,5 a 4 bar. Reduktor w silniku bez turbodoładowania redukuje ciśnienie ze wspomnianych 2,5 – 4 bara do około 0,4 bara a w turbodoładowanym do około 1,5 bara. Dlatego w drugim przypadku musi posiadać większą wydajność. Wydajność określaną jako przepływ cieczy przy danym spadku ciśnienia.

Z powyższego wynika iż w bardzo mocno doładowanym silniku nie da się założyć instalacji gazowej. Mamy tu jednak na myśli ekstramalny tuning bądź silniki stosowane w F1 gdzie z turbodoładowanego 1.5 litra uzyskiwana jest moc rzędu 1500 KM! W takiej jednostce ciśnienie doładowania wynosi ponad 5 barów, więc jest wyższe niż ciśnienie w butli gazowej.

W zwykłych „cywilnych” a nawet po lekkim chiptuningu jednostkach nie ma przeciwskazań do prawidłowego montażu LPG w silniku turbodoładowanym. Świadczą o tym mi. realizację mazowieckiego mistrza montażu LPG Warszawa: Piotra Nowotczyńskiego, który od kilkunastu lat zakłada instalację LPG w silnikach turbodoładowanych.

Instalacja gazowa VI generacji w silniku turbodoładowanym

Turbodoładowanie w niczym nie utrudnia montażu instalacji gazowej VI generacji w silniku turbodoładowanym. W takiej instalacji gaz LPG jest wtryskiwany bezpośrednio do cylindra pod wysokim ciśnieniem, które jest wytwarzane przez pompę wysokociśnieniową LPG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *