Dlaczego SUVy mają tak twarde zawieszenia?


Kierowcy, którzy nie jeździli SUV-ami z reguły myślą że samochody te posiadają miękkie, komfortowe zawieszenia. Ich tok myślowy jest prosty: skoro auta te posiadają duży prześwit to zapewne i skok zawieszenia jest stosunkowo wysoki. A wysoki skok zawieszenia oznacza wysoki komfort jazdy.

SUV z miękkim zawieszeniem jest marzeniem wielu kierowców. Dlaczego jednak trudno znaleźć taki samochód? Generalnie producenci nie chcą stosować miękkiego zawieszenia w SUV-ach. Głównym powodem jest fakt iż SUV z miękkim zawieszeniem prowadziłby się fatalnie. Byłby trudny do opanowania na drodze. Miękkie zawieszenie oznaczałoby duże przechyły na zakrętach, co i tak jest problemem w tego typu pojazdach z racji wysokiej karoserii i dużego prześwitu. Kolejnym powodem są właściwości terenowe. Samochód terenowy nie może mieć miękkiego zawieszenia (chyba, że mówimy o monster-trucku). Miękkie zawieszenie w SUV-ie powodowałoby łatwiejsze zahaczanie podwoziem o nierówności terenu. Łatwo wyobrazić sobie przecież sytuację, w której nawet po zjedzie z krawężnika, zawieszenie ugnie się tak, że mimo dużego przechyłu dobije zderzakiem.

SUV-y z aktywnym zawieszeniem mogą być bardziej miękkie od SUV-ów z konwencjonalnym zawieszeniem. Aktywne zawieszenia pneumatyczne posiadają zmienną siłę tłumienia amortyzatorów. Niestety nawet w tego typu rozwiązaniach „napięcie” sprężyny pneumatycznej zależy od aktualnej wysokości zawieszenia. Dlatego również nawet w tak zaawansowanych układach zawieszenia trudno jest zbudować układ, który podczas spokojnej jazdy po lekko wyboistej drodze będzie miękki a podczas szybkiej jazdy w zakrętach mocno się utwardzi. Zawsze ten „miękki tryb” będzie stosunkowo twardy do tego co możemy spotkać w limuzynach albo starych amerykańskich samochodach.

One comment on “Dlaczego SUVy mają tak twarde zawieszenia?

  1. Jedyne auto terenowe o jakim marzyłem to buggy. Są niskie ale w terenie naprawdę dają radę. Z tymi SUVami to jak z quadami. Najpierw każdy musiał mieć quada, potem pojawiły się quady drogowe teraz jest moda na skutery elektryczne, motocykle starych dobrych typów. Nikt już nie chce quada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sześć + jeden =