Olej silnikowy powinniśmy wymieniać przynajmniej raz w roku albo przynajmniej raz na 15000 km jeśli jeździmy na oleju syntetycznym albo co 10000 km jeśli w naszym silniku jest olej półsyntetyczny albo mineralny. Nawet jeśli producent zaleca wymianę oleju co np. 30000 km wymieniajmy olej częściej. Dlaczego?
Warto tu nadmienić iż olej silnikowy pracuje w zgoła innych warunkach niż olej w skrzyni biegów czy olej w układzie wspomagania kierownicy. Dlaczego? Olej w silniku ma kontakt z powietrzem, paliwem i spalinami. Dlaczego? Jakiekolwiek szczelne by nie były pierścienie tłokowe, nigdy nie są absolutnie szczelne i zawsze część spalin przedostaje się skrzyni korbowej, gdzie ma bezpośredni kontakt z olejem.
Oleje longlife
Dziś często producenci zalecają stosowanie olejów longlife. Tego typu oleje posiadają zwiększoną odporność na kontakt ze spalinami. Niestety praktyka pokazuje, że oleje tego typu nie są dobrym rozwiązaniem. Kierowcy stosujący oleje longlife i wymieniający je co 30000 km albo i nawet 40000 km dużo częściej przyjeżdżają do warsztatów z takimi usterkami jak zatarta panewki korbowodowe, wytarcie się wałków rozrządu czy rozciągnięcie się łańcucha rozrządu. Ba, wśród wielu starszych stażem mechaników istnieje przekonanie iż awaryjność silników takich jak 2.0 TDI wynika nie z kiepskich materiałów użytych do produkcji tego silnika ani nie z wad fabrycznych ale właśnie zaleceń dot. jego eksploatacji.
Dlaczego producenci zalecają wymianę oleju co 30000 – 40000 km?
Wydawać by się mogło, że producenci powinni zalecać częstą wymianę oleju; tak by ich samochody jeździły bezawaryjnie jak najdłużej. A dana marka słynęła z niezawodności. Tak jednak nie jest. Producenci starają się produkować samochody coraz bardziej ekologiczne a sam proces produkcji oleju jest mało ekologiczny. Dlatego jego rzadka wymiana oleju wychodzi na dobre środowisku. Istnieje również powód ekonomiczny. Bardzo często kupując nowy samochód możemy dokupić do niego pakiet serwisowy na kilka lat. Producenci często reklamują te pakiety sloganami w stylu „Nie musisz martwić się kosztami obowiązkowych przeglądów oraz materiałami eksploatacyjnymi przez 4 lata lub 60 tys. km!”. Kwestia w tym, że sposób eksploatacji określony jest przez producenta w taki sposób by w okresie tych bezpłatnych przeglądów prawie żadna część nie wymagała wymianie a materiały eksploatacyjne typu olej były wymieniane jak najrzadziej.
A pewna pani nie wymieniala oleju w Mercedesie 190 D przez 15 lat i kilkaset km i samochod jezdzil bez problemu…
Ja w każdym samochodzie wymianiem olej raz w roku, mimo że u mnie wypada to po 5000 km bo rodzina ma darmowe bilety na MPK i rzadko jeździmy samochodem.