Szerokość autobusu z lusterkami


W internecie trudno znaleźć takie dane jak szerokość autobusu miejskiego czy turystycznego wraz z lusterkami: nic dziwnego. Gdyby jakikolwiek urzędnik dowiedział się jaka jest prawdziwa szerokość autobusu z lusterkami natychmiast zakazałby ruchu tych pojazdów. Dlatego żaden z producentów tej danej nie podaje.

Po tym żartobliwym wstępie pora przejść do konkretów. Polskie przepisy nie precyzują maksymalnej szerokości pojazdu wraz z lusterkami. Nasze prawo „mówi” tylko tyle:

szerokosc-autubusu-wraz-z-lusterkami

Szerokość pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 3 i 14, § 45 ust. 3 pkt 1, § 54 ust. 3, nie może przekraczać 2,55 m; szerokość ta nie obejmuje lusterek na przegubowych wysięgnikach, świateł umieszczonych na bokach pojazdu oraz elementów elastycznych wykonanych z gumy lub tworzyw sztucznych.

Tak więc maksymalna szerokość autobusu bez lusterek bocznych, bocznych świateł i innych podobnych elementów wynosi 2,55 m.

A ile wynosi w praktyce szerokość autobusu wraz z lusterkami? Wg naszych pomiarów np. w przypadku Solarisa Urbino 18 Hybrid wynosi ona dokładnie 303 cm.

Szerokość drogi a szerokość autobusu

Co ciekawe minimalna szerokość drogi dojazdowej wynosi 2,5 metra. No cóż, nie wszędzie autubusy muszą wjeżdżać, chyba że jak to mówił mój znajomy kierowca autokaru „jakoś się zmieści”…

Typowy pas jezdni w mieście ma od 3 do 3,5 metra szerokości. Typowe trasy miejskich autobusów są jednak ustalane w taki sposób aby szerokie autobusy nie poruszały się zbyt często po wąskich pasach. Minimum  3 m szerokości musi posiadać również buspas. W praktyce jeśli autobus porusza się pasem skrajnym lewym bądź prawym, nawet 3 metrowy pas umożliwia doświadczonemu kierowcy autobusu bezkolizyjną jazdę bez zahaczania innych pojazdów lusterkami: w praktyce jedno z lusterek może poruszać się bezkolizyjne poza pasem ruchu. Prawnie taka sytuacja rodzi jednak problem: przykładowo gdyby chodnik przebiegał wyżej niż pas ruchu autobus mógłby trącić pieszego lusterkiem! Z pewnością kierowca autobusu zostałby wtedy uznany jako winny!

W trudniejszej sytuacji są kierowcy autobusów turystycznych, które muszą zawieźć pasażerów tam gdzie tylko istnieje taka potrzeba: często również po zatłoczonych drogach. Dlatego też „za kółkiem” autobusów turystycznych dużo rzadziej spotykamy kobiety prowadzące autobusy, gdyż kobiety mają gorszą orientację w przestrzeni.

One comment on “Szerokość autobusu z lusterkami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *